Przeprowadzałam się do Francji myśląc sobie „znam francuski, znam angielski, czego więcej mi trzeba”. Prawda? Prawda, ale nie w Alzacji. W tym regionie jednocześnie graniczącym z Niemcami i Szwajcarią inny język obcy gra główne skrzypce. Na pewno już wiecie, o jakim mowa..

Jeśli miałabym wybrać jedną umiejętność, której chciałabym się nauczyć, byłby to język niemiecki. Przez kilka miesięcy z dużym codziennie spędzałam godzinę – półtorej na nauce niemieckiego przez Internet. Da się! Oczywiście, trzeba do tego jeszcze znaleźć okazje, aby ćwiczyć rozmówki, ale w bardzo dużym stopniu języka obcego można nauczyć się samodzielnie. Zasobów jest co nie miara, jest ich coraz więcej i coraz lepszej jakości. W swoich zakładkach znalazłam aż 38 linków, a dokładnie przeszukując Internet znajdziecie ich na pewno kilka razy więcej.

Zanim przejdziemy do samych materiałów warto powiedzieć jeszcze o jednym. Co jest kluczem samodzielnej nauki języka? Konsekwencja i silna wola z żelaza. Jeśli ktoś wie, że ma słomiany zapał i trudno mu się samemu upilnować w “odrabianiu lekcji”, którą na dodatek sam sobie musi zadać, to lepiej od razu poszukać adresu stacjonarnej szkoły językowej. Po co tracić cenny czas na oszukiwanie samego siebie.

Jednocześnie regularność wcale nie musi oznaczać godziny dziennie na wkuwaniu słówek, czy tłuczeniu zadań z gramatyki. Jeśli znajdziemy siłę i zmobilizujemy się do 15 minut dziennie, wygraliśmy. A co to jest kwadrans? Chwilka, jedna trzecia odcinka serialu ;)
Jeszcze druga ważna wskazówka. W finansach nazywamy ją “dywersyfikacją”. Najlepiej korzystać z różnych źródeł wiedzy (podręczniki, ćwiczenia, gazety, blogi, muzyka, filmy, etc,) i te 15 minut dziennie przeznaczać na różne typy zadań. Mniejsze ryzyko, że nauka Wam się znudzi, albo zwyczajnie będziecie mieli jej dość. Wzbogacanie swoich lekcji o uczenie się o kulturze kraju oraz lekturę blogów osób, które w owym kraju mieszkają i o nim opowiadają, również działa stymulująco.

Skoro już wiemy z grubsza, jak zabrać się za samodzielnie za język niemiecki, zapraszam do przeglądania materiałów. Wybrałam te, które wydały mi się najciekawsze i najbardziej rzetelne. Wszystkie z podanych stron oferują treści (a przynajmniej dużą ich część) bezpłatnie.

Blogi o języku niemieckim i niemieckiej kulturze

Językowy Precel
Niemiecka Sofa
Niemiecki Dla Początkujących
Niemiecki Po LudzkuBlog o Języku Niemieckim
Zakamarki Języka Niemieckiego (EDIT: Link jest juz nieaktywny. Chyba blog przestal istniec).
Kulturowo Językowi

Blogi o Niemczech (pisane m.in. przez Polki, które w Niemczech mieszkają)

Polka w Monachium
The Moon Mom
Berlin For All The Family
Monifactura
Nowy Land
Around About Munich
From Munich With Love
Blogerzy Ze Świata (Niemcy)

Serwisy do nauki niemieckiego

GermanPod101
BBC
About German
Deutsch Lernen
IE Languages
Open Culture (należy szukać w spisie darmowych lekcji online)
Learn German
Podstawy Niemieckiego

Kanały na YouTube

Easy Languages (German)
Deutsch Online Lernen
Deutsch für Euch
Learn German with GermanPod101.com
Get Germanized
Deutsch Lernen
GermanCourse, Daniel Deutschmann
ThisAndThat4All
Learn German HD Audio
Goethe-Institut

Język niemiecki – słowniki, translatory

PONS
Ling
Depl
Translator
Lexilogos

Mam nadzieję, że adresy Wam się przydadzą. Gorąco Wam życzę powodzenia w samodzielnej nauce niemieckiego! A jeśli macie inne sprawdzone adresy i linki, podzielcie się w komentarzach.

PS. Powiązane wpisy:
3 sposoby na język francuski
Język niemiecki, język alzacki