“Moje marzenie to mówić po francusku”, “Chcę wyjechać do Francji na stałe i obawiam się, że nie dogadam się z Francuzami”, “Podchodziłam do nauki francuskiego już kilka razy, chciałabym, aby teraz się udało”. To czytam w mejlach i w fejsbukowych wiadomościach, które dostaję.

Sama gdy przeprowadzałam się do Francji, myślałam,  że niewiele mnie zaskoczy. Nie byłam przygotowana na dużą ilość kulturowych niespodzianek i parę miesięcy bariery językowej, których doświadczyłam w pierwszych miesiącach.

Sześć lat później, bogatsza o językowo-kulturowe doświadczenia i napędzana przez moją pasję dla francuskiego języka oraz kultury kraju nad Sekwaną przedstawiam Wam Bonjour La France, mój kurs online do nauki francuskiego dnia codziennego.

Pitu pitu i zmagania z francuskim 

Przeprowadzając się do Francji w sierpniu 2013 roku czułam się zupełnie spokojna w temacie języka. Miałam w kieszeni certyfikat DALF C1 a i z moim świeżo poślubionym mężem od kiedy się znamy, rozmawialiśmy po francusku.

Mimo to, pierwsze miesiące były dla mnie czasem blokady językowej. 

Jeśli o mnie chodzi, to okazało się, że takie “pitu pitu” zakochanych gołąbków nie wystarczy, żeby bez stresu dogadać się np. w CPAM w sprawie carte vitale (o której istnieniu nawet wcześniej nie wiedziałam…). 

Nie wystarczyło też przez cztery lata liceum chodzić do klasy z rozszerzonym francuskim a następnie napisać na piątkę matury z francuskiego. Podręczniki (a także niektórzy nauczyciele niestety) nie przekazują wiedzy, która okazuje się niezbędna w codziennym życiu. O Dolipranie po raz pierwszy usłyszałam w aptece, gdy już mieszkałam we Francji.

Mam “na karku” sześć lat mieszkania we Francji i bardzo mocno czuję, że moim językowym i kulturowym doświadczeniem chcę się podzielić z innymi. Choćby po to, aby oszczędzić im stresu w kontakcie z francuską “innością”. Aby ich wyjazdy do Francji były pięknym i pełnym doświadczeniem. Bez stresu jakiego dostarczają myśli “nie dogadam się” lub “a co, jeśli zachoruję i będę musiała rozmawiać z lekarzem”?

Kurs Bonjour La France i francuskie słownictwo dnia codziennego

Celem kursu Bonjour La France jest pomóc Ci poznać i rozszerzyć albo odświeżyć i uaktualnić Twoje francuskie słownictwo. Przy okazji poznasz Francję od kuchni, bo w materiałach przemycam dużą ilość smaczków francuskiego życia codziennego.

Kurs zawiera cztery lekcje z tematów, z którymi spotyka się w zasadzie każdy, kto jedzie do Francji. Niezależnie czy jedzie na kilka dni w czasie wakacji, na kilka miesięcy na Erasmusa czy w ogóle przeprowadza się tu jako emigrant.

Co jest w środku.

Lekcje kursu to:

1/ we francuskiej restauracji
2/ zdrowie we Francji
3/ zakupy w sklepie spożywczym
4/ podróżowanie pociągiem i samolotem.

Nowe lekcje w kursie (premiera 10. stycznia 2020) to:

5/ komunikacja miejska i pytanie o drogę
6/ nocleg we Francji
7/ zwiedzanie
8/ uprzejmość po francusku.

W skład każdej z nich wchodzą następujące materiały w postaci e-booków oraz nagrań audio:

  • bogate słownictwo tematyczne, przydatne wyrażenia, w tym skrypty rozmów
  • ciekawostki i informacje praktyczne dotyczące tematu
  • zestaw ćwiczeń z odpowiedziami
  • materiały audio do utrwalania wymowy
  • fiszki do utrwalania słownictwa

(NOWE, edycja 01/2020) Jako BONUS, kursanci otrzymają też dostęp do nagrań z dwóch webinarów o francuskich rodzajnikach.

Oprócz tego każdy kursant otrzymuje dostęp do fejsbukowej grupy dla studentów, gdzie odbędą się dwie sesje pytań i odpowiedzi na tematy związane z kursem oraz serię mejli motywujących do pracy z materiałami kursowymi.

 

Komu kurs przyda się najbardziej?

  • emigrantom wciąż zmagającym się z językiem francuskim

Szczególnie, jeśli od niedawna mieszkają we Francji i aktualnie konfrontują się z różnicami kulturowymi.

  • turystom wyjeżdżającym do Francji na wakacje

Szczególnie jeśli jadą do kraju nad Sekwaną po raz pierwszy lub dawno nie mieli okazji posługiwać się językiem francuskim.

  • osobom, które uczą się języka francuskiego i mają na poziomie między A2 a B1

Szczególnie, jeśli interesują się francuskimi realiami dnia codziennego oraz stawiają na język faktycznie używany przez Francuzów na co dzień.

Co jeszcze warto wiedzieć:

1/ Po pierwsze Bonjour La France skrzynka z narzędziami. Materiał kursu to cały zestaw praktycznych narzędzi niezbędnych w codziennych sytuacjach życiowych. Jednak wysiłek, aby się z nimi zaznajomić i by móc ich właściwie używać należy do Ciebie.

2/ Dla Ciebie zawsze i wszędzie. To Ty wybierasz, które materiały pisemne lub audio są Ci potrzebne w danej chwili. Wszystkie materiały możesz pobrać na komputer i wracać do nich wiele razy.

3/ Trzecia sprawa. Bonjour La France koncentruje się na nauce słownictwa i praktycznych wyrażeń. Nie uczę tu podstaw języka ani gramatyki. Celem kursu jest rozszerzenie i utrwalenie słownictwa z bardzo życiowych tematów. Dostaniesz również gotowe skrypty rozmów oraz bardzo wiele zdań gotowych do użycia.

4/ Preferowana znajomość języka francuskiego, aby jak najwięcej skorzystać z kursu to poziom między A2 a B2.

 

 

Dream team, czyli z kim tworzyłam kurs

Kursu nie tworzyłam sama! I mam wielkie szczęście do wyboru współpracowników. W przygotowaniu materiałów pomagały mi dwie niezastąpione dziewczyny. 

Pierwsza z nich to Iza Owsianny, kobieta orkiestra od wszelkich graficznych spraw. Iza opracowała graficzny projekt ebooków, jest odpowiedzialna za skład tekstu oraz stworzyła okładkę.

Ela natomiast jest językowym ninją, czyli romanistką z krwi i kości. Od wielu lat uczy francuskiego i w swojej karierze nauczycielskiej pracowała z różnymi grupami wiekowymi oraz z uczniami na różnych poziomach zaawansowania. Przygotowuje również testy i matury językowe. Ela to osoba o anielskiej cierpliwości i sokolim oku.

W kursie dba o to, aby wszystkie materiały były na najwyższym poziomie merytorycznym. Wyłapuje wszelkie błędy, czyli robi korektę, tłumaczy teksty na francuski. To z nią konsultuję wszelkie językowe zagadnienia.

Grupa testowa oraz najlepszy partner

W projekt tworzenia kursu była również zaangażowana grupa kilkunastu osób, które na bieżąco testowały materiały, które pisałam. Pracowaliśmy w ten sposób, że każde kolejne materiały do kursu udostępniałam w naszej zamkniętej grupie, a moi testerzy je czytali i komentowali. Mówili co dodać, co zmienić, czego jest za dużo i co wydaje im się niejasne. A ja dzięki ich BEZCENNYM opiniom szlifowałam kurs.

Jest jeszcze jedna osoba, za której wkład w powstawanie Bonjour La France jestem bardzo wdzięczna.

Człowiek, który wspiera mnie bardziej niż ktokolwiek kiedykolwiek. Który we mnie wierzy. I który mi pomaga w realizacji różnych projektów. Mój mąż.

A oto my któregoś majowego wieczora o godzinie 23ciej kończyliśmy nagrywanie pierwszej części plików audio z wymową do Bonjour La France. Francuz uczy wymowy języka francuskiego? #najlepiej

Bonjour La France

Co mówią kursanci pierwszej edycji Bonjour La France?

W pierwszej edycji, która odbyła się w maju, zaufało mi i kupiło kurs aż 121 osób. Dostałam od nich między innymi takie mejle:

Cześć, Od miesiąca jestem twoja kursantką i chciałabym Ci bardzo podziękować za twój wkład jaki włożyłaś w przygotowanie tego kursu. Przygotowałaś go w taki sposób, że mam ochotę do niego zaglądać, cierpliwie stosuję się do metod nauki, które zaproponowałaś. Rozbudziłaś we mnie apetyt na Francję…dziękuję!!!!! Agata

oraz

Salut. Będzie krótko i na temat :). Jestem oczarowana Twoją i Twojego męża pracą ( chodzi mi teraz o wymowę :) ) Oczywiście nie ukrywam cały kurs jest bardzo, ale to bardzo profesjonalnie przygotowany.

Zabrzmi to może dziwnie, ale wymowy Twojego męża mogę słuchać cały czas,  jest przejrzysta i taka lekka. To dla mnie bardzo ważne, gdyż w niedalekiej przyszłości będę używać na bieżącą tych zwrotów i słownictwa. Twój mąż swoim głosem zachęca do nauki.

Dotyczy się to też Ciebie to jak wszystko przygotowałaś normalnie ukłon dla Ciebie.

Ogólnie zajmuję się branżą medyczną i w kursie dałaś odpowiedzi na wszystkie pytania jakie mnie męczą. Jeszcze nie mieszkam we Francji, ale w sumie już na dniach będę ten piękny kraj zwiedzać i zakochiwać się w nim.

Także jestem pod wrażeniem.

Marta

 

 

Jeśli masz pytanie na temat Bonjour La France, na które nie odpowiedziałam lub jeśli nie jesteś pewna / pewien, czy kurs pomoże Ci w Twojej sytuacji, napisz do mnie!

*

Teksty na blogu, które mogą Cię zainteresować:
13 wskazówek jak rozgadać się po francusku
Francuska klawiatura AZERTY (wreszcie) bez tajemnic
35 przydatnych linków do nauki francuskiego
10 francuskich podcastów do nauki języka