Początek roku to najlepszy czas na nowe wyzwania lub zastrzyk nowej energii do realizowania tych starszych. Mam co prawda czwarty tydzień stycznia, ale to wciąż pierwsze podskoki nowego roku. Jeśli któryś z Waszych planów na rok 2016 wiąże się z językiem francuskim, dzisiejszy wpis na pewno Was ucieszy. Przygotowałam szerokie zestawienie linków do nauki francuskiego. Znajdziecie materiały do zgłębiania gramatyki, poszerzania słownictwa, polepszania zrozumienia ze słuchu oraz poszerzania swojej wiedzy o języku i kulturze Francji.

Niezależnie czy dopiero zabieracie się za język francuski, chcecie go szlifować dla przyjemności czy przygotowujecie się do egzaminów językowych, na pewno znajdziecie wśród tych linków i narzędzi online coś dla siebie.

Kanały You Tube

Filmiki tą zaletę, że angażują kilka zmysłów na raz. Oglądamy materiał, słuchamy języka na żywo, a jeśli robimy notatki to szansa na zapamiętanie materiału rośnie jeszcze bardziej. You Tube’owych kanałów z materiałami do nauki francuskiego jest dużo więcej niż te osiem, które Wam wymieniam, ale wybrałam te, które wydały mi się najciekawsze i najlepiej przygotowane (chociaż nie wszystkie porażają technicznym zaawansowaniem twórców).

Comme Une Française W krótkich filmikach Géraldine uczy o zagadnieniach językowych i kulturowych. Niektórzy zarzucają jej, że mogłaby uczyć po francusku a nie po angielsku, ale ja jej wybaczam – materiały przygotowuje bardzo ciekawie.

Français Authentique Z materiałów przygotowywanych przez Johana najbardziej lubię wyrażenia idiomatyczne. Częściej niż filmików słucham nagrań w formie podcastów.

Parlez vous français Patricia tłumaczy zarówno gramatykę jak i inne językowe zagadnienia.

Français avec Pierre Filmiki są nieco przegadane i mało zaawansowane wizualnie, ale jako wsparcie do innych materiałów na pewno Wam się może przydać ten adres.

Pronounce Français Zastanawiacie się, jak poprawnie wymówić sławne skądinąd francuskie nazwisko Louis Vuitton? Ta strona może Wam się przydać.

Easy Languages Pomysłem Easy Langages na naukę języków obcych jest rozmawianie z mieszkańcami tych krajów w bardzo zwyczajnych, życiowych okolicznościach. Pomaga to osłuchać się z różnymi akcentami i sposobami wymowy. Ułatwieniem dla początkujących uczniów są podpisy na filmikach, ale te z kolei tylko po angielsku.

Apprendre le français avec TV5MONDE Historia bagietki, powstanie wieży Eiffle’a czy przepis na bretońskie naleśniki ? Krótkie filmiki po francusku przygotowane z myślą o adeptach języka Moliera.

TV5 MONDE Cały przegląd materiałów do oglądania po francusku dla osób na wyższym poziomie zaawansowania.

Gramatyka, ćwiczenia, testy

Twarda i żmudna codzienność uczących się języka. Nie wierzę tym, którzy mówią, że języka uczymy się tylko przez zabawę i rozrywkę, a gramatyka wejdzie do głowy sama. Na ogół jednak sama nie wchodzi i bez dobrych gramatycznych opracowań oraz ćwiczenia ani rusz.

L’obs. La conjugaison. Gramatyka wyjaśniona po francusku.

Tex’s French Grammar Gramatyka w pigułce oraz krótkie ćwiczenia pod każdym tematem (wyjaśnienia po angielsku).

Ask the French teacher (wcześniej pod adresem La Grammaire du Français)  Gramatyczne tematy wyjaśnione zarówno po francusku jak i angielsku.

Le plaisir d’apprendre Dużo ćwiczeń na każdym poziomie zaawansowania.

linki do nauki francuskiego

Słowniki online

Całe szczęście, że są narzędzia online i nie jesteśmy skazani na dźwiganie papierowych słowników!

Larousse dictionaire. Słownik francusko-francuski, korzystam z niego na codzień i bardzo polecam.

Mediadico Słownik francusko-francuski. Ma aplikację, którą można ściągnąć na komputer, co ułatwia korzystanie ze słownika.

Lingea Słownik online polsko-francuski oraz francusko-polski. 28 tys. haseł, 14 tys. przykładów i  ponad 70 tys. tłumaczeń.

Cambridge dictionary Tak, dobrze Wam się wydaje, to słownik języka angielskiego. Ma jednak tą zaletę, że tłumaczy angielskie słowa na francuski i francuskie na angielski. Bardzo go za to lubię.

Bescherelle conjugueur Odmiana czasowników online.

Larousse Counjugateur Odmiana czasowników francuskich oraz dużo zasobów do nauki francuskiej gramatyki.

 

Inne strony z materiałami do nauki francuskiego

Apprendre le français Portal TV5 MONDE, uwielbiam tą stronę! Bardzo dużo różnych materiałów, różne poziomy zaawansowania. Kopalnia wiedzy i językowych inspiracji!

Parlons français, c’est facile ! Drugi portal pod szyldem TV5 MONDE.

FLE Kolejna kopalnia zasobów do uczenia się i nauczania francuskiego.

Bonjour de France Ta strona mieści się niemal w każdej kategorii. Gramatyka, słówka, ćwiczenia, rozrywka, artykuły.. wszystko, co chcecie.

Site de Français Langue Etrangère Materiały do nauki w dużej ilości.

RFI – Langue française – Learn French online Materiały do nauki.

Duolingo Portal do nauki języków obcych. Przyznaję, nigdy z niego nie korzystałam, ale coraz więcej o nim słyszę i opinie są bardzo pozytywne, więc z ciekawości na pewno przy okazji wypróbuję.

1 jour 1 actu Krótkie teksty oraz filmiki na przeróżne tematy napisane prostym językiem. Ciekawe i pomocne.

Cinema français Coś dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, czyli nauka języka przez oglądanie filmów.

Le français et vous Artykuły, grafiki i filmiki po francusku.

Blogi

Bardzo lubię ten sposób na naukę. Blogi językowe (które również często piszą o kulturze Francji) to wyjątkowe źródło poszerzania wiedzy o języku i kraju. Wyjatkowe, bo niesie w sobie pierwiastek osobisty, za każdym tekstem stoi osoba, która pomaga Wam spojrzeć na Francję przez pryzmat jej doświadczeń i wiedzy. To niemal jak rozmowa, spotkanie przy kawie! I tak jak w rozmowie „w realu”, możecie zadać autorowi pytanie, które chodzi Wam po głowie.

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim  Znacie Justynę i jej blog? Na pewno znacie! Ja od Justyny uczę się niezmiennie :)

Français mon amour Blog po polsku, prowadzi go Ula, która na co dzień uczy gimnazjalistów francuskiego.

Po francuskiej stronie Blog Marty, kolejnej świetnej nauczycielki francuskiego.

Pan od francuskiego, czyli blog Jacka Mularczyka, który prowadzi stacjonarne zajęcia z języka francuskiego w warszawskim Mariensztacie. Bardzo kompetentna i sfokusowana na naukę języka strona.

Wszystko co francuskie Pasjonatka Francji uczy niuansów językowych i opowiada francuskiej kulturze

Francuski – nauka do B1, B2 Olga Nina prowadzi bloga, który na pewno przyda się każdemu, kto przygotowuje się do egzaminów DELF.

French Today Blog w języku angielskim. Dużo wartościowych i ciekawych artykułów.

Comme une Francaise Oprócz wspomnianych już filmików na blogu znaleźć można sporo ciekawych artykułów o francuskiej kulturze i języku.

Grupy na Facebooku

Czas na francuski Grupa założona przez Ulę z bloga Français mon amour. Dużo się tu dzieje. Warto wpaść po poradę językową i po francuskie inspiracje w ogóle.

Materiały na blogu Moja Alzacja

oraz blogowa seria z porcjami słówek:

Uffff…. Dużo tego, prawda? Oczywiście lista na pewno nie jest kompletna i w sieci jest jeszcze dużo innych ciekawych adresów. Podzieliłam się tu po prostu linkami, z których sama korzystam. Część z wymienionych stron podrzuciliście mi Wy sami w małej dyskusji na Facebook’owym fanpage’u bloga. Bardzo Wam za nie dziękuję!

To jak? Chyba czas na naukę francuskiego :)

*