Czy w Polsce obchodzimy karnawał jakoś szczególnie? Poza tłustym czwartkiem, smażeniem pączków i faworków nic innego nie przychodzi mi do głowy. No może jeszcze bale karnawałowe dla przedszkolaków.

Okazuje się jednak, że aby zobaczyć karnawałowe rydwany i skąpać się w złotym deszczu konfetti wcale nie trzeba wybierać się na sąsiednią półkulę. Przez całą Alzację między połową lutego a połową marca przetaczają się imprezy karnawałowe. Ale nie tylko przez Alzację. Zabiorę Was dziś też na chwilę do Hiszpanii i do Szwajcarii.

Migawki francusko-hiszpańskie

Parę lat temu o tej porze po raz pierwszy oglądałam ocean. Spacerowałam plażą Biarritz chłonąc moment spontanicznego kilkudniowego wyjazdu do Francji. Było chłodno i wietrznie, pusto i bardzo pięknie.

Z Biarritz pojechaliśmy na hiszpańską stronę mocy. By znaleźć się w St. Sebastian , innym znanym kurorcie turystycznym wystarczy niecała godzina. Dojeżdżając na miejsce zdziwiło mnie kilku amorów w pełnym rynsztunku, którzy w podskokach szli ulicą. Zagęszczenie dziwnych postaci z każdym metrem stawało się coraz większe, aż dotarliśmy do centrum miasta i centrum wydarzeń. Mój pierwszy karnawał. Koncert „Michaela Jacksona”, kolorowe pochody przebierańców i sama przebrana publiczność. Było bajecznie!

karnawał

st sebastian

karnawał hiszpania

Karnawał w Miluzie

Niedawno na blogowym Instagramie pokazywałam Wam plakat karnawału w Miluzie. Można by pomyśleć, że to Rio! Koniec końców zniechęciła mnie jednak podła pogoda i nie wybrałam się jednak na to wydarzenie. Mimo to mam dla Was kilka zdjęć, bo rok temu tak samo deszczowa aura nie zdołała mnie zatrzymać w domu. Razem z moim S. kręciliśmy się po centrum miasta w oczekiwaniu na to, co będzie się działo. Przyszliśmy nieco za wcześnie, więc nie działo się jeszcze za dużo. W bocznej uliczce odkryliśmy karnawałowe wozy przygotowane do akcji. Na place de la Réunion, głównym placu Miluzy pojawili się już przebrani animatorzy i parę rodzin z dziećmi.

Coraz mocniej padało, więc nie zostaliśmy długo. W zasadzie nie widzieliśmy najważniejszego. Ani pochodu przebierańców, ani muzyków, ani gigantycznych lalek w akcji. Na pewno jeszcze będziemy mieli okazję. W końcu karnawał w Miluzie ma długą i mocną tradycję, a pierwsza impreza odbyła się tu w 1891 roku. Niewiarygodne!

karnawał

karnawał

karnawał

Miluza

Fasnacht, karnawał po szwajcarsku

Karnawał w Bazylei, urządzany w połowie lutego trwa trzy dni. Zaczyna się w poniedziałek (w tym roku 15go lutego) o czwartej nad ranem pochodem z lampionami. Właśnie ta część zachwyciła mnie najbardziej, gdy po raz pierwszy usłyszałam o bazylejskim Fasnacht.

W ciągu kolejnych dni przez miasto przetacza się nieskończona ilość parad muzykujących przebierańców. Maski i stroje robią duże wrażenie. Ważną częścią szwajcarskiego karnawału jest część artystyczna z kategorii piosenki politycznej oraz kabaretu. W bazylejskich knajpach wieczorami grają grupy muzyczne, wyśpiewując piosenki wyśmiewające polityków oraz absurdy codzienności.

Na karnawał w Bazylei wybierałam się już dwa razy, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie. Może za rok się uda.

*

Jak Wy świętujecie karnawał, les amis? Praktykujecie jakieś szczególne tradycje?


Podobał Ci się artykuł? Pozostańmy w kontakcie!
Zapisz się na blogowy newsletter “Francuskie Papillotes