Niedawno pojechaliśmy do Riquewihr, gdzie spędziliśmy cały weekend. To jedno z najpiękniejszych miejsc, jakie dotąd widziałam we Francji! Prawdziwa perełka!

Riquewihr

Pięknie tam, bajkowo.
Wąskie uliczki, domy w typowym alzackim stylu, zdobienia na budynkach, malowania, cuda niewidy. Mnie się bardzo podobały malowane okiennice i fantazja w ozdabianiu witryn sklepowych. Chce się wejść i kupować. Najlepiej wszystko na raz.. !

Dużo małych przyjemności. Idąc główną ulicą de Gaulle’a zostaliśmy poczęstowani jeszcze ciepłymi ciasteczkami, lokalnym serem, kawałkiem fantastycznego piernika.

Riquewihr

Riquewihr jak i cała Alzacja  kręci się dookoła wina.  Do miasta prowadzi długi ciąg winnic, a nawet na starówce (gdzie obecność samochodów jest bardzo ograniczona) mijały nas ciężarówki i wielkie przyczepy wyładowane pojemnikami pełnymi winogron z późniejszych zbiorów. W mieście unosił się zapach soku winogronowego, grzańca i przyprawy do pierników.

Riquewihr

Alzacja to przede wszystkim białe wina. Riesling, Pinot Gris, Pinot Blanc, Muscat, Gewurztraminer, Crèmant.

Naprawdę warto wejść do jednej z piwnic, których na starówce nie brakuje. Miły pan pokazuje, opowiada, wyjaśnia – które wino najbardziej wytrawne, a które najsłodsze oraz które roczniki najbardziej udane. No i degustujemy! A na koniec zabieramy ze sobą butelkę tego wina, które najbardziej smakowało. Albo i dwie butelki.

Riquewihr

Jeszcze trochę o sklepach.

Wiele z nich bardziej mi przypominało muzea, albo wystawy i jedyną rzeczą, która mi się w nich nie podobała to częsty napis „NO PHOTO”. W zasadzie mogłabym równie dobrze powiedzieć, że zwiedzałam sklep z bożonarodzeniowymi ozdobami. Genialny!!! Dwa piętra zabawek, błyskotek i w tym taras z widokiem na kilka ozdobionych, oświetlonych choinek, nad którymi w jednym „oknie” borsuk robił w międzyczasie na drutach.. Tak, tak, tak, na serio szydełkował, bo to nie był obrazek a ruszająca się maskotka.

Byłam też w sklepie z piernikami – do kupienia są ciastka, foremki, przepisy, składniki do przepisów, maskotki, ozdoby piernikowe, etc.

Riquewihr

Czy Riquewihr jest duże? Nie. Ale warto spędzić tu weekend. Pospacerować, pojeść, pozwiedzać . Wieczorem miasto jest pięknie oświetlone, z czego korzystają fotografowie. Po zmroku jest ich tylu, że niemal depczą sobie po stopach.

Jest się gdzie zatrzymać. My bardzo polecamy La Cour des Nobles. Szlachecko :-) Świetna lokalizacja, bardzo przyjemne i wygodne wnętrza. Zostaliśmy cudownie ugoszczeni, łącznie ze śniadaniem przyniesionym na wielkiej drewnianej tacy przez przesympatyczną właścicielkę o 9tej rano. TU jest adres ich strony internetowej.

Carpe diem!

*

PS. Les amis, więcej turystycznych inspiracji aby zaplanować niezapomniane wakacje w Alzacji znajdziecie w moim przewodniku Wakacje w Alzacji (jedynym przewodniku o Alzacji na polskim rynku).

  • TUTAJ znajdziecie Wakacje w Alzacji w pakiecie podstawowym (trzyczęściowy przewodnik), 
  • a TUTAJ w pakiecie VIP (trzyczęściowy przewodnik z mnóstwem bonusów – tą wersję moi klienci wybierają najczęściej).