Mam prawo jazdy (le permis de conduire) od siedmiu lat, ale nigdy prawdziwie nie siadłam za kółkiem (se mettre au volant). Dlaczego? Mieszkając w Warszawie, nigdy nie odczułam braku samochodu. Wszystko się zmieniło, gdy przeprowadziłam się do Alzacji !

Lubię bardzo jeździć jako pasażer (un passager), a mojego osobistego szofera (un chauffeur) uważam za najlepszego kierowcę (un conducteur) na świecie. Ale nie da się tak wiecznie.. Może w Paryżu samochód jest niepotrzebny, ale na prowincji życie bez niego to męka. Komunikacja miejska mało rozwinięta, dwie nitki – niteczki! – tramwajów na krzyż, busy podmiejskie jeśli już kursują to jedynie po kilka razy na dobę. Tak się nie da żyć! Odbyłam więc kilka lekcji doszkalających (des cours de perfectionnement) w pobliskiej szkole prawa jazdy (une auto-école). Moja instruktorka (une monitrice) widząc, że najwyraźniej wszystkiego zapomniałam, dała mi ściągawkę z podstawowych zagadnień.

Ruszanie (Démarrer)

– Naciskam sprzęgło (J’appuie l’embrayage)
– Włączam pierwszy bieg (Je passe la 1ère vitesse)
– Zwalniam hamulec ręczny (Je déverrouille le frein à main)
– Podnoszę sprzęgło aż do momentu, gdy silnik zacznie wibrować (Je remonte le pied de l’embrayage jusqu’au point de patinage)
– Utrzymuję nogę na półsprzęgle (Je maintiens le point de patinage)
– Lekko dodaję gazu (J’accélère légèrement)
– Spuszczam nogę ze sprzęgła (Je remonte complètement l’embrayage)

Zatrzymywanie się (S’arrêter)

– Zwalniam pedał gazu (Je lâche l’accélérateur)
– Przenoszę nogę z pedału gazu na hamulec i lekko naciskam (Je bascule mon pied de l’accélérateur sur le frein et j’appuie en douceur)
Aby silnik nie zgasł, wciskam całkowicie sprzęgło (J’appuie à fond sur l’embrayage pour ne pas caler)
– Wrzucam luz (Je passe au point mort)
– Przed wyłączeniem silnika zaciągam hamulec ręczny (Pour un arrêt total en stationnement je tire le frein à main)

Zwalnianie – przełączanie biegów na niższe (Rétrograder)

– Zwalniam pedał gazu (Je lâche l’accélérateur)
– Przenoszę nogę na hamulec i hamuję (Je bascule mon pied sur le frein et je freine)
– Naciskam sprzęgło (J’appuie l’embrayage)
– Przechodzę z 3go biegu na 2gi (Je passe de la troisième en deuxième)
– Zwalniam powoli sprzęgło i utrzymuję moment, gdy silnik wibruje (Je remonte l’embrayage et maintiens le point de patinage)
– Zwalniam zupełnie sprzęgło (Je remonte complètement l’embrayage)

Powiem Wam szczerze, że uczenie się jazdy samochodem w innym języku to nie taka prosta sprawa. Wydaje mi się, że nawet jeśli po tak długiej przerwie w jeżdżeniu w głowie została mi jakaś wiedza, to była ściśle zamknięta w polskich wyrażeniach. Gdy po raz pierwszy słyszałam komendy po francusku, mijała dłuższa chwila zanim orientowałam się, o co chodzi. Niemniej, to przecież wszystko sprawa nawyków. Co prawda nie zdecydowałam się jeszcze, aby samodzielnie wyjechać na miasto, ale ten moment się zbliża nieuchronnie. Grunt to się nie zniechęcać ;)


sobotnia porcja słówek

Sobotnia porcja słówek

“Prowadzę samochód” jest ostatnim odcinkiem słówkowej serii na blogu. Mam nadzieję, że dobrze się bawiliście i jednocześnie odświeżyliście sobie francuskie słownictwo oraz nauczyliście się czegoś nowego!

Pełna lista wpisów z Sobotniej porcji słówek to:
1/ Kot
2/ Paryż
3/ Lato
4/ Alzacja
5/ Miłość
6/ Francja
7/ Francuska kuchnia
8/ Prowadzę samochód 

Quizlet

Wszystkie słówka z dzisiejszego wpisu są już dostępne na Quizlet. Rejestrując się do klasy Moja Alzacja możecie się ich uczyć i powtarzać na różne sposoby, a także sprawdzać wymowę w razie potrzeby. By zapisać się do klasy Moja Alzacja na Quizlet, kliknijcie TUTAJ i naciśnijcie zielony przycisk po prawej stronie “Request to Join Class”. W razie wątpliwości przeczytajcie instrukcję, którą odpowie na wszystkie pytania.

KONKURS (rozwiązany)

nagrody konkursowe

Obiecywałam, obiecywałam i jest! Aby wygrać jedną z trzech nagród, które dla Was przygotowałam należy:

1/ W komentarzu odpowiedzieć na dwa pytania: Jaki jest Twój sposób na naukę francuskiego oraz jaki temat chciałabyś/chciałbyś, aby pojawił się w drugiej edycji Sobotniej Porcji Słówek?

2/ Rozwiązać krótkie ćwiczenie konkursowe  (link do pobrania) i przesłać mi odpowiedź na mejla: izabela@moja-alzacja.pl. Odpowiedzi możecie poszukać w tekstach z Sobotniej porcji słówek. Jednocześnie PROSZĘ, NIE UMIESZCZAJCIE ROZWIĄZANIA W KOMENTARZACH! Taki komentarz będzie natychmiast skasowany, a osoba zdyskwalifikowana z udziału w konkursie.

Osoby, które podzielą się najciekawszymi pomysłami w komentarzach i wyślą na mejla prawidłowe odpowiedzi na ćwiczenie konkursowe zostaną nagrodzone. Konkurs trwa do przyszłej soboty 19.09.2015 do północy, a wyniki ogłoszę w kolejną sobotę, czyli 26.09.2015. Powodzenia i dobrej zabawy!